A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

הקמת שדולת כפרי הנוער והפנימיות 2017

ב-16.5.17, התקיים כנס הקמת שדולת כפרי הנוער והפנימיות במשכן הכנסת, בהובלת יו"ר השדולה, חה"כ מירב בן ארי.

מטרת הכנס: העלאת נושא חשיבות כפרי הנוער והפנימיות למודעות הציבורית והובלת מהלכים בהם גם המדינה וגם החברה האזרחית ישתפו פעולה. כל זאת, לחיזוק ולקידום חניכי ובוגרי המסגרות החוץ ביתיות ולמען השתלבותם המוצלחת בחברה הישראלית.

באירוע נכחו כ-100 משתתפים ובהם: ח"כים, נציגי משרדי החינוך והרווחה, הנהלת וחברי הפורום הציבורי, מנהלי כפרי נוער ופנימיות, נציגי פילנתרופיה וארגוני מגזר שלישי, בעלויות, חניכים ובוגרים, אנשי מקצוע, אקדמיה ועוד.

צפו בקליפ סיכום הכנס


במהלך היום המיוחד, התקיימו דיונים בוועדות החינוך, הרווחה וזכויות הילד בנושאים שונים: הכשרות מדריכים, החינוך הטכנולוגי ותכנית "יתד" המתגבשת בימים אלה במשרד העבודה והרווחה.

מירב בן ארי ואבי נאור
בתמונה: חה"כ מירב בן ארי עם אבי נאור

את האירוע פתחה חה"כ מירב בן ארי, אשר הציגה את תפישתה לגבי חשיבות וחיוניות כפרי הנוער והפנימיות בישראל. לדבריה: "בכדי ליצור שינוי אמיתי בחברה, אנחנו מחויבים להכין תשתית מוצקה ויציבה לבניית עתיד טוב יותר עבור נערים ונערות, במצב בו אין מי שיעשה זאת עבורם. המסר הוא שכולם יכולים וכולם מסוגלים לצמוח, לגדול ולהגשים חלומות, אילו רק תינתן להם האפשרות וההזדמנות. אנחנו כאן בכדי לתת להם את שתיהן - גם את האפשרות וגם את ההזדמנות. אני מאמינה שבאמצעות הדרכה נכונה לילדים ולבני הנוער אנחנו נשנה את פני החברה הישראלית".
 
בהמשך, 12 חברי כנסת מהסיעות השונות, הציגו את תפישתם בנושא ותמכו בעמדה כי על המדינה והחברה האזרחית, לקחת אחריות ולקדם את כפרי הנוער והפנימיות: חה"כ משולם נהרי - סגן שר הפנים והמשרד לפיתוח הפריפריה, חה"כ יצחק הרצוג - יו"ר האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, חה"כ עודד פורר - ישראל ביתנו, חה"כ אכרם חסון - כולנו, חה"כ איתן ברושי - המחנה הציוני, חה"כ רחל עזריה - כולנו, חה"כ דב חנין - הרשימה המשותפת, חה"כ יוסף ג'בארין - הרשימה המשותפת, חה"כ יואל רזבוזוב - יש עתיד, חה"כ מיכל בירן - המחנה הציוני, חה"כ מנואל טרכטנברג - המחנה הציוני, חה"כ נחמן שי - המחנה הציוני.
לאחר מכן, הוקרן סרטון של שר האוצר ובוגר כפר הנוער הדסה נעורים, משה כחלון, אשר בירך את המשתתפים וציין כי כפרי הנוער והפנימיות הן מסגרות יוצאות דופן, אשר מובילות את החניכים להגשמה עצמית.

אבי נאור, יו"ר ומייסד הפורום הציבורי, ברך את המשתתפים והדגיש כי האחריות של המדינה היא לדאוג לילדים ובני הנוער הנמצאים במצבי סיכון: "כפרי הנוער והפנימיות הם המסגרות היחידות המספקות תמיכה וליווי לילדים ובני נוער בסיכון 24 שעות ביממה, הם המפלט האחרון לפני הרחוב עבור רבים מהם. על המדינה והחברה לחזק מסגרות אלו, בכדי להחזיר לילדים את האמונה בעצמם ולתת להם את הכלים להשתלב בחברה. אנו בפורום הציבורי, הכולל את הפילנתרופיה וארגוני החברה האזרחית, פועלים ונמשיך לפעול, ביחד עם המדינה, למתן הזדמנות שווה לכל ילד וילדה במדינת ישראל".

אביגדור קפלן
בתמונה: אביגדור קפלן

בהמשך, ד"ר אביגדור קפלן - מנכ"ל משרד העבודה, הרווחה והשרותים החברתיים, הצטרף לברכות והדגיש את שיתוף הפעולה יוצא הדופן שמתרחש בימים אלו בין הפילנתרופיה והמדינה בנוגע למיזם השיפוצים בפנימיות הרווחה.

אלון כרמל
בתמונה: אלון כרמל

אלין בן שטרית
בתמונה: אלין בן שטרית

בהמשך התקיים החלק המרגש של הכנס: שני בוגרים הציגו את הזווית האישית שלהם: אלון כרמל, בוגר כפר ילדים ונוער אהבה ומייסד JDATE ואלין בן שטרית, בוגרת כפר הנוער בן שמן ומנהלת פנימיית אשל הנשיא.

מיכל צמח
בתמונה: מיכל צמח

מיכל צמח, מהאוניברסיטה העברית, הציגה את ממצאי המחקר: "בוגרי מסגרות לילדים בסיכון: השוואה בין מסגרות קהילתיות לפנימייתיות". הממצאים מעידים על תפקוד טוב יותר, במרבית הממדים, של בוגרי ההשמות שהתחנכו במסגרות פנימייתיות. כמו כן, נמצא כי מסגרות אלו מאפשרות לילד טיפול, למידה והתפתחות.
לצפייה במחקר - לחצו כאן

ד''ר בני פישר
בתמונה ד"ר בני פישר

בתום הכנס, ד"ר בני פישר, מנהל המינהל לחינוך התיישבותי, פנימייתי ועליית הנוער – משרד החינוך הציג את ייחודיות כפרי הנוער בנוף הישראלי. כל חניך, מקבל מעטפת מקצועית אשר מלווה אותו בחום ומקנה לו ערכים, כלים ומיומנויות.

דליה לב שדה
בתמונה: דליה לב שדה

דליה לב שדה - מנהלת שירות ילד ונוער - משרד הרווחה והשרותים החברתיים, הציגה בפני המשתתפים את מדיניות המשרד באשר לטיפול בילדים ובני נוער במצבי סיכון, טיפול בקהילה והמסגרות החוץ ביתיות. הצגת הנושא באופן מעמיק, הקנתה רקע רלוונטי למשתתפים והעלתה את המודעות לחשיבות מתן פתרונות מיטיבים עבור הילדים ובני הנוער.

בדברי הסיכום הודתה חה"כ מירב בן ארי למשתתפים, והבטיחה להמשיך לפעול למען המסגרות הפנימייתיות בישראל.

הגב' ענת נחמיה לביא, מנכ"לית הפורום הציבורי, הודתה לדוברים ולמשתתפים, על הגעתם. היא ציינה כי הנוכחות המרשימה, ומעורבותם של חברי הכנסת, מהווה ביטוי למימוש חזונו של הפורום הציבורי לפיו באמצעות שיתוף פעולה, נצליח לחולל שינוי משמעותי ולקדם את חניכי ובוגרי כפרי הנוער והפנימיות בישראל.

ענת נחמיה לביא


הפקה: אורית ליפשיץ
צילום סטילס: רועי פלצמן
צילום וידאו: תומר פלדנר