A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

יום עיון: ''יש לי חדר משלי''

יום העיון של הפורום הציבורי בנושא "יש לי חדר משלי"- מבנה, מרחב וקהילה: תכנון אדריכלי, עיצוב פנים, והשפעתם על חווית החניך בפנימייה, התקיים ב-23.11.14 בכפר המכבייה, רמת גן.
 
ביום העיון נכחו מעל ל-200 משתתפים: צוות ההנהלה וחברי הפורום הציבורי, נציגי משרד החינוך ומשרד הרווחה, נציגי בעלויות, מנהלי כפרים ופנימיות, אנשי צוות בכירים ואנשי מקצוע מובילים מתוך העיצוב והאדריכלות.
 

מטרת יום העיון


להקנות למשתתפים רקע, כלים וטיפים יישומיים לשדרוג ועיצוב הסביבה החיצונית כך שתתאים למאפייני המסגרת הפנימייתית, ותעניק לחניכים תחושה נעימה, טובה ותנאים ראויים.


נשאו דברים וברכו:

 

ד"ר בני פישר - מנהל המינהל לחינוך פנימייתי, התיישבותי ועליית הנוער

דוקטור בני פישר

דליה לב שדה – מנהלת השירות לילד ונוער, משרד הרווחה והשירותים החברתיים

דליה לב שדה

ענת נחמיה לביא, מנכ"לית הפורום, הציגה בפני המשתתפים את תפיסת העולם של הפורום, לפיה: ביכולתה של שותפות בין מגזרית לחולל שינוי מהותי ולקדם באופן ניכר את המסגרות הפנימייתיות, את הילדים, בני הנוער והבוגרים המתחנכים במסגרות אלו ואת החברה הישראלית כולה.

ענת נחמיה לביא

שמואל אבואב, יו"ר קרן נאור, הציג את חזון, התפישה והיישום של מיזם השיפוצים, המתרחש בימים אלו בכ-38 כפרי נוער ועתיד להמשיך להתרחב למסגרות נוספות. שמואל הודה לשר החינוך, שי פירון, המינהל לחינוך ההתיישבותי ולגורמי הפילנתרופיה השותפים למהלך. שמואל, הציג את  שירו של נתן אלתרמן אשר כתב את השיר "ילדי ההפקר" . השיר מתאר  את חייהם של ילדים שנזנחו, ו"נשארו מאחור". הוא חידד כי עלינו כחברה, להמשיך ולפעול לקידום ילדי כפרי הנוער והפנימיות, ומחוייבתנו ליצור עבורם סביבה נעימה ומכבדת.    

שמואל אבואב

הרצאות וסדנאות מקצועיות

ביום העיון השתתפו מומחים בעלי שם בתחומי האדריכלות והעיצוב, אשר העבירו הרצאות שהקנו ידע וכלים בנושא המרחב הפיסי והדגישו את חשיבות התאמתו למאפייני המסגרות הפנימייתיות.

ד"ר רונית דוידוביץ מרטון ד.מ.ר - תכנון ופיתוח – תכנון רגיש חברה סביבה
למצגת - לחצו כאן

דוקטור רונית דוידוביץ'

בהרצאתה, הדגישה רונית את החשיבות של תפישת המרחב והמבנה כמכלול, ואת פיתוח הקשר ושיתוף הפעולה בין הרשות המקומית והקהילה, לכפר ולפנימייה. היא ציינה כי יש חשיבות רבה לתכנון רגיש חברתי וסביבתי וכי יש להנגיש את מבנים לאוכלוסייה, תוך מתן דוגמאות לנושא מהארץ והעולם.  

אדריכל ערן שמש - חשיבה מחוץ לקופסא
בהרצאתו, הציג ערן את תחום האדריכלות הקינטית. באמצעות הצגת פתרונות אדריכליים יצירתיים הוא המחיש כיצד ניתן לעצב ולשפץ מבנים ולהפוך אותם אטרקטיביים יותר ויעילים למען האוכלוסייה.

ערן שמש
 
בסופו של היום, הציגו נציגי כפרי הנוער והפנימיות את נושא השיפוצים מנקודת מבטם:
 
עמי שמואל - הורה של חניך בשם עידו מכיתה ז' בכפר הנוער כנות
 
גל הראל - סגן מנהל הפנימיה וקב"ס  כפר הנוער ויצו נהלל
 
יועד שילה - מדריך מכפר הנוער קרית יערים + חניך
 
דנה גור זאב - מטפלת באומנות ומדריכת הורים- פנימיית תלפיות
 
מוטי אדואן - מנהל כפר הנוער - בן יקיר

בסיום היום, הציג המעצב ומנחה הטלוויזיה מושיק גלאמין כלים מעשיים  לעיצוב פנים של חדרי הילדים בכפרי הנוער והפנימיות. הוא הדגיש כי ניתן להגשים את חלומותיהם של ילדים באמצעות הום סטיילינג. לדבריו, חשוב לתת לילדים ובני הנוער תחושת פרטיות ולאפשר להם לעצב את חדרם ובכך לבטא את רצונותיהם ותחביביהם. כמו כן הוא הדגיש כי יש חשיבות לשיתוף פעולה של החניכים והצוות המקצועי בנושא. 

לכתבות אודות היום עיון - לחצו כאן 

צילום: קובי בכר

הפקה: אורית ליפשיץ