A+ 100%A-

מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג Chrome ו- Firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהסגירה

הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות הצליח בחשיבה מחוץ לקופסא וביצירתיות להגיע להישגים משמעותיים ולגיוס תרומות של מחשבים וטאבלטים

 

על ידי גיוס תרומות מהאוניברסיטאות, הציבור הרחב, המגזר העסקי והפילנתרופיה לתרומת מחשבים לילדי הפנימיות.  ובימים מאתגרים אלה ישראל היפה התגלתה במלוא הדרה ובעבודה אינטנסיבית הפורום הצליח לגייס נכון לאוקטובר 2020 כאלף ושש מאות מחשבים חדשים ומשומשים וכן טאבלטים.

כמו כן הפורום גייס תרומה של כחצי מיליון שקלים. 400 אלף שקלים מתוכה נתרמו על ידי קרן אריסון.

בנוסף לכך הפורום גייס מחברת סלקום לטובת הפנימיות וכפרי הנוער תרומה של  570 כרטיסים חכמים לטאבלטים – עם אינטרנט בחינם למשך שנה.

כבר עם תחילתו של המשבר הפורום יזם ומקדם את מיזם "מחשב אחד משנה עולם" לגיוס תרומות מחשבים לחניכי הפנימיות וכפרי הנוער, יוזמה קריטית בימים שבהם הלמידה המקוונת הפכה לחלק בלתי נפרד מהחינוך,

יוזמה המשפיעה השפעה ישירה על אלפי חניכי  כפרי הנוער והפנימיות ופותחת בפניהם את האפשרויות ללמידה מקוונת. בימים טרופים ומורכבים אלה, בהם העולם, המדינה ובוודאי האוכלוסיות המוחלשות מתמודדים עם נגיף הקורונה, נוצר מצב בו גדלים הפערים בין אלו שידם משגת ובין אלו שגורלם לא שפר עליהם והם חיים במציאות של מחסור. כיום, כשמרבית הלמידה והפעילות החברתית עוברת לפעילות דיגיטלית, מוצאים עצמם חניכי פנימיות רבים ללא היכולת להשתמש בטכנולוגיה רק משום שאין להם מחשב. מציאות שמעמידה אל מול כולנו את הפער המעמיק ואת ההבדלים בין בני הנוער מאוכלוסיות שונות.

ואכן לאחר בדיקה שביצע הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות התברר שלאלפי ילדים המתחנכים בפנימיות ובכפרי הנוער אין מחשב, אמצעי טריוויאלי שבלעדיו אין אפשרות ללמידה מקוונת. אלפי נערים ונערות מכפרי הנוער והפנימיות מתקשים בלמידה מרחוק וזאת בשל החוסר במחשבים, והפערים רק הולכים ומעמיקים. מרכז המחקר והמידע של הכנסת אף פרסם מחקר על הפערים הלימודיים שייווצרו כתוצאה מהלמידה המקוונת.

המיזם נקרא "מחשב אחד משנה עולם" - כי מחשב אחד הוא עולם ומלואו בימים אלה, מחשב אחד משנה את עולמו של חניך בפנימייה.

כאמור היוזמה נולדה בתחילת ימי וירוס הקורונה, כשעדיין לא היה ברור לאן מועדות פניו של העולם- אך דבר אחד הסתמן כמעט מיד כחלק בלתי נפרד מהשלכות הוירוס - הלמידה מרחוק. חששות רבים ליוו את הולדתו של המיזם שבגלל המשבר והאתגרים הכלכליים הרבים שהוא מביא עימו, ילדי הפנימיות וכפרי הנוער ידחקו הצידה.

ובימים מאתגרים אלה ישראל היפה התגלתה במלוא הדרה ובעבודה אינטנסיבית וכאמור הפורום הצליח לגייס נכון לאוקטובר 2020 כ-1,600 מחשבים חדשים ומשומשים וכן טאבלטים.

הפורום גייס תרומה של כחצי מיליון שקלים - 400 אלף שקלים תרומה מקרן אריסון, תרומה של 55 אלף שקלים מקרן ירושלים, כ20 אלף שקלים מקבוצת אלוני חץ.

בנוסף לכך הפורום גייס לטובת הפנימיות וכפרי הנוער תרומה של  570 כרטיסים חכמים ל-570 טאבלטים, עם אינטרנט בחינם למשך שנה מחברת סלקום.

התגובות הרבות ממנהלי פנימיות וכפרי נוער וגם ממשרדי החינוך והרווחה על ההשפעה שיש למיזם זה על הילדים ועל אפשרויות הלמידה שלהם - הן בלתי ניתנות לתיאור במילים. תגובות רבות מגיעות גם מארגונים שונים המבקשים שנסייע להם בגיוס תרומות מחשבים. הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות הוא הארגון החברתי שהיה החלוץ בגיוס מחשבים בתחילת המשבר.

גם בימים אלה של משבר וירוס הקורונה, הפורום הציבורי נמצא בחזית העשייה ומקדם תוכניות המיועדות לסיוע לכפרי הנוער והפנימיות סביב המשבר. 


מהו הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות

הפורום הציבורי כפרי הנוער והפנימיות הינו ארגון חברתי שהוקם מתוך חזון המבקש לסייע לילדים המתחנכים בכפרי הנוער והפנימיות- ילדים שרבים מהם במצבי סיכון.

מאז הוקם הפורום הציבורי בשנת 2012, על ידי אבי נאור (חתן פרס ישראל ומייסד עמותת אור ירוק), תחום כפרי הנוער והפנימיות בישראל זוכה להשקעה רבה המנותבת לטובת המתחנכים והבוגרים, תוך שיתוף פעולה הדוק עם משרד החינוך ומשרד הרווחה. המהפכה שביצע הפורום בתחום כפרי הנוער והפנימיות הינה ייחודית ואין לה אח ורע בישראל.

במדינת ישראל חיים למעלה מ- 330,000 ילדים ובני נוער במצבי סיכון. לילדים אלה ניתן מענה במסגרת הקהילה, או במסגרות חוץ ביתיות, כדלהלן: כ- 20,000 ילדים מתחנכים בכ- 50 כפרי נוער של משרד החינוך וכ- 7,000 ילדים בכ- 120 פנימיות של משרד הרווחה. כמו כן כ- 2,500 ילדים מתחנכים במשפחות אומנה בכל רחבי הארץ. מסגרות אלו נותנות מענה מקיף, 24/7, לכל צרכי החניכים, ובכך מאפשרות לכל אחד ואחת מהם לחלום, להגשים ולמצות את הפוטנציאל הגלום בו.

במהלך השנים חל שינוי משמעותי במעמד כפרי הנוער והפנימיות: בעבר נקלטו במסגרות אלו בעיקר ילדי עולים חדשים. כיום אוכלוסיית הילדים ובני הנוער מגיעים אליהם הם בעיקר מהפריפריה. מספר הילדים הנמצאים במצבי סיכון גדל בצורה משמעותית. לאוכלוסייה זו מאפיינים וצרכים ייחודיים בתחומים הלימודיים, הרגשיים והחברתיים, על כן נדרשת הקצאת משאבים ומענים מותאמים, במטרה להבטיח את הוצאתם ממצבי הסיכון והבטחת השתלבותם המוצלחת יותר בחברה הישראלית.

גם בימים אלה של משבר וירוס הקורונה - הפורום הציבורי נמצא בחזית העשייה ומקדם תוכניות שונות המיועדות לסיוע לכפרי הנוער והפנימיות למרות המשבר.